کاریزما چیست و افراد کاریزماتیک چه ویژگی هایی دارند ؟

بررسی خصوصیات افراد کاریزماتیک

زیاد برای ما اتفاق افتاده است که با افرادی روبرو شده ایم که در همان برخورد اول تاثیر بسیار خوبی بر ما گذاشته اند. تا به حال به این فکر کرده اید که این افراد چه ویژگی هایی دارند که باعث می شود قدرت تاثیرگذاری آنها اینقدر بالا باشد ؟ در این مقاله می خواهیم به همین موضوع بپردازیم کاریزما چیست و افراد کاریزماتیک چه ویژگی هایی دارند ؟ در ادامه با روینیک همراه باشید.

کاریزما چیست و فرد کاریزماتیک چه کسی است؟

کاریزماتیک
کاریزماتیک

در جوامع مختلف کاریزما دارای تعریف مشخصی نیست. اما می‌توان به صورت نسبی این گونه تعریف کرد :

ویژگی هایی در افراد که به صورت اکتسابی یا ذاتی در آنها وجود دارد که باعث ایجاد جذابیت آنها بین افراد میشود.

تاثیر گذاری ما بر افراد از دو بخش ناشی می شود رفتار و کلماتی که به کار میبریم و مهمتر از همه زبان بدن است. کلماتی که به کار میبرند ساده و قابل فهم است و مخاطب به راحتی متوجه می شود که در مورد چه چیزی صحبت می کند. ترکیب  این موارد با هم از شما فردی می سازد که تقریباً بتواند هر کسی را قانع کنند و به او تاثیرگذاری اش را نشان دهد.

یا به اصطلاح خودمان این افراد را دلربا جذاب و دوست داشتنی می‌نامند که هرکسی از صحبت کردن با آنها لذت می برد. هرچند آن شخص ظاهر خوبی نداشته باشد یا به اصطلاح خوش قیافه نباشد. این افراد از مجموعه  مهارتهایی استفاده می کنند که مثل یک ابزار در دست آنهاست و به آنها کمک می کند تا با افراد مختلف بر طبق سلایق و علایق آنها صحبت کرده و ارتباط برقرار کنند. این افراد کشف می کنند که هر فردی به طور تخمینی به چه موضوعاتی علاقه دارد همین می شود که افراد جذب آنها می شوند و دوست دارند با آنها صحبت کنند حتی افرادی که خجالتی هستند و کم صحبت می کنند.

در بالا گفتیم کاریزما یک خصلت ذاتی یا اکتسابی است. افرادی از همان سنین پایین دارای تاثیر گذاری بالای هستند اما عده ای دیگر از افراد در سنین بالاتر این مهارت را در خودشان تقویت می کنند. اگر شما عضو افرادی هستید که دارای کاریزما یا شخصیت کاریزماتیک نیستید ، هیچ نگرانی وجود ندارد هر چیزی با تکرار و تمرین قابل دستیابی است.

اول باید بررسی کنیم ببینیم افراد کاریزماتیک چه مهارتهایی دارند که باعث می شود تا این حد تأثیرگذار باشند.

ویژگی های افراد کاریزماتیک

کاریزما
کاریزما

شنونده خوبی هستند

فرد کاریزماتیک این ویژگی را به خوبی می‌شناسد چه وقتی با فردی در حال صحبت است. ابتدا قشنگ به حرفهای مخاطبش گوش کند و بعد با توجه به گفته های او جواب مناسبی بدهد. این کار  در مخاطب حس اعتماد به نفس به وجود می آورد که همین موضوع باعث می‌شود او نیز بیشتر مشتاق باشد تا با شما صحبت کند و از موضوعی که حتی ممکن است خوششان نیاید به خوبی توجه کند.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  سخنران کیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

وسط حرفهای شما نمیپرند. میگذارند شما به خوبی حرفهایتان را تمام کنید و بعد به شما پاسخ بدهند. خیلی از افراد در هنگام مکالمه همین نکته به ظاهر کم ارزش را فراموش میکنند. شنونده خوبی بودن کار سختی نیست فقط دقیق باید به حرفهای طرف مقابل تان گوش دهید و جواب به او بدهید که در راستای همان حرف هایی که او زده باشد.

فن بیان خوبی دارند

فن بیان خوب یعنی اینکه شما افراد را با کلماتی که به کار می برید و لحن صدا جذب خودتان می کنید و از طریق گفتار آنها صمیمی تر می شوید و روابط گرمی را برقرار میکنید. همین روابط گرم و صمیمی به شما امتیازات ویژه ای می دهد. مثلا وقتی شما در زمینه لوله کشی فعالیت می کنید افراد و لوله کش های زیادی را می شناسید که از طریق آنها می‌توانید کار بگیرید و یا با آنها همکاری داشته باشید.

که نتیجه آن افزایش درآمد شما و احساس رضایت بیشتر از انجام کار است. معمولا مغازه ها و فروشگاه های که فروش بالایی دارند فروشندگانی با فن بیان بالا دارند که به خوبی بر روی مشتری اثر می گذارند و با دادن پیشنهادات و انتخاب های وسوسه انگیز افراد را مجاب به خرید میکنند.

در نتیجه فروش بیشتری برای فروشگاه یا مغازه رقم می زنند. فن بیان خوب یک امتیاز بالقوه برای تمام افراد است که اگر به خوبی به آن مسلط شویم ارتباطات گسترده تر خواهیم داشت و در نتیجه در هر زمینه ای موفق خواهیم بود.

با صدای رسا و بلند صحبت می کنند

یکی از لازمه های داشتن فن بیان خوب داشتن صدای رسا و شفاف  می باشد. اهمیت این موضوع از این جهت است که وقتی شما صدای رسا و شفافی نداشته باشید کلمات ممکن است به خوبی برای فرد مشخص نباشد و ممکن است از حرفی که شما می زنید منظور دیگری برداشت کند. یا به اصطلاح منظورتان را به خوبی متوجه نشود. مثلاً با افراد زیادی برخورد داشته اید که تند صحبت می کنند و متوجه نمی شوید که آن فرد چه چیزی می گوید و از او خواسته اید که دوباره حرفش را تکرار کند.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  سخنران کیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟
یک صدای رسا و شفاف چند ویژگی مهم دارد :
  • دارای بلندی صدای مناسبی است
  • شمرده و آهسته صحبت میکند 
  • کلماتی که باید با آنها بیشتر ترکیب کنند را با مکس بیشتر و کمی صدای بلندتر می گوید.

با حرکات سر و دست گفته های شما را تایید میکنند

از مهمترین ویژگی های افراد کاریزماتیک زبان بدن آنهاست. زبان بدن به مجموعه ای از حرکات بدن گفته میشود که منظور خاصی را به مخاطب می رساند. معجزات حرکات دست به چیز خاصی محدود نمی شود. یعنی اینکه حرکات دست مخاطب را درگیر شما می کند و باعث می شود به خوبی به شما گوش دهد. حرکات دست دائم ذهن مخاطب شما را درگیر میکند تا به شما دقت کنند و حواسشان به شما باشد و بهتر منظور شما را متوجه شوند.

اما چند نکته که ممکن است به شما در زبان بدن تان کمک کند دستتان را با سرعت زیاد حرکت ندهید. البته خیلی هم از دست خود استفاده نکنید چرا که مخاطب شما خسته می شود و احساس بدی به او دست میدهد. در حرکات دست خود از حرکت های استفاده نکنید که باعث شود این منظور به مخاطب منتقل شود که شما یا مغرور هستید یا گارد می گیرید طوری برخورد کنید که مخاطب با شما احساس راحتی کند.

با شما ارتباط چشمی برقرار می کند

برقراری ارتباط چشمی که بسیاری از افراد با آن بیگانه هستند یک ترفند کاربردی برای جذب افراد است. یعنی اینکه نمی دانند باید با مخاطب خود چگونه ارتباط چشمی داشته باشند همین موضوع باعث می‌شود که از کاریزما یا به اصطلاح جذابیت افراد کاسته شود. کاریزما ارتباط بسیار مستقیم با زبان بدن دارد یکی از مهمترین نکات آن داشتن ارتباط چشمی است.

برقراری ارتباط چشمی به شما امکان را می دهد که متوجه شوید. میزان علاقه مندی مخاطب به حرف های شما چقدر است؟ یعنی اینکه همانند جغد به افراد نگاه نکنید و نه طوری نگاهتان را از آنها بردارید که باعث شود مخاطب شما حس کند به او کم توجهی میکنید.

تجربیات خودشان را با شما قسمت می‌کنند

فن بیان
فن بیان

یکی از بهترین راه هایی که می توانید بر روی مخاطب خود تاثیر بگذارید اشتراک تجربه هایتان با دیگران است که تاثیر شگرفی بر دیگران می گذارد. دلیل آن هم این است که وقتی در زمینه مثلاً بسکتبال تجربه دارید و با شخص دیگری که زمانی هم بسکتبال بازی میکرده صحبت میکنید نتیجه آن کشف و نقاط مشترک بین شما و مخاطب است و حاصل این نقاط مشترک صمیمیت بیشتر خواهد بود و صمیمیت بیشتر تاثیرگذاری بیشتر.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  سخنران کیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

این روش یک روش بسیار عالی و آسان برای جذب مخاطب است چرا که مردم عاشق گوش کردن به داستان هستند. خودتان را در نظر بگیرید وقتی شخصی تجربه خودش را از یک زمینه خاص بیان می کند شما بیشتر جذب می شوید یا وقتی که یک سری نتایج علمی مرسوم را در آن زمینه به شما می گوید اگر آن موضوع آن تحقیق مورد علاقه شما باشد دوست دارید به فرد مقابل گوش بدهید. چرا که ذهن ما عاشق تجزیه و تحلیل مسائل است البته مسائلی که داستانی باشند.

دارای رفتار صمیمی و اخلاق گرمی هستند

سلاح مخفی افراد کاریزماتیک اخلاق و برخورد آنهاست. با داشتن ارتباطات زیاد متوجه میشوند هر تیپ شخصیتی چه اخلاق و خلقی میپسندد. اخلاق خوب همیشه معجزه میکند. و افراد بعضی اوقات بدون توجه به هیچ ویژگی شما مجذوب اخلاق شما خواهند شد. البته این را نمی گوییم که در همان برخورد اول با افراد پسر خاله شوید. ولی سعی کنید تا میتوانید به آنها نزدیک شوید و اطلاعات خودتان را با یکدیگر رد و بدل کنید.

بسیاری از کارآفرینان و افراد از این مهارت برخوردار هستند. چرا که به خوبی از مزایای آن با خبر هستند و در جای درست از آن استفاده میکنند تا بیشترین تاثیر ممکن را روی افراد داشته باشد. پس برای داشتن شخصیت کاریزماتیک ابتدا باید رفتار مناسبی داشته باشید.

سخن آخر

ما برای رسیدن به یکسری از مهارت ها نیاز به دو ابزار داریم : تلاش مداوم و گذشت زمان. که شاید باید گفت عنصر زمان از هرچیزی مهمتر است. زمان ابزار قدرتمندیست که به شما می آموزد صبر از هر مهارتی در زندگی مهمتر است. چرا که شما با داشتن صبر میتوانید مهارت های دیگر را بیاموزید. اگر در هر یاد گرفتن هر چیزی عجله داشته باشید هم یادگیری را نصفه نیمه رها میکنید هم خودتان سرزنش میکنید از اینکه چرا آن را رها کردید.

در طول ساعات مشخصی از زمانتان را به یادگیری اختصاص دهید و اگر در این کار سماجت به خرج دهید بعد از مدت کوتاهی نتایج بی نظیر آن را خواهید دید.

و چه زیبا گفت بوفون :

نبوغ چیزی نیست، مگر استعداد فراوان در صبر و شکیبایی

۱۰۰%
عالی

به این مقاله امتیاز دهید !

  • امتیاز

نظر خود را در مورد مقاله بنویسید

avatar
  Subscribe  
Notify of