ضمیر ناخود آگاه چیست و چگونه آن را تقویت کنیم؟

راه های تقویت ضمیر ناخود آگاه چیست ؟

ضمیر ناخود آگاه چیست ؟ تا به حال به آن فکر کرده اید ؟ راه های نفوذ به ضمیر ناخود آگاه چیست ؟ این قدرت را چگونه میتوانید آزاد کنید و از پتانسیل بی نهایت آن بهره ببرید ؟ چگونه ضمیر ناخود آگاه خود را تقویت کنیم در ادامه با روینیک همراه باشید تا به بررسی این قدرت بی پایان بپردازیم.

ضمیر ناخود آگاه چیست ؟

اگر شما مغز خود را یک دایره در نظر بگیرید و یک برش افقی به آن بزنید. قسمت بالایی مغز مربوط به اعمال ارادی یا ضمیر خود آگاه و قسمت پایین آن اعمال غیر ارادی یا ضمیر ناخود آگاه است. این قشر از مغز وظیفه انجام کارهای را بر عهده دارد که شما کنترلی بر روی آن ندارید . مانند : ضربان قلب و کنترل دمای بدن و دیگر اعمالی که توسط ما کنترل نمیشوند.

ضمیر ناخود آگاه شما مانند شکل زیر است که نیمه بالایی کوه یخ اشاره به ضمیر خود آگاه و قسمت پایینی اشاره به ضمیر ناخود آگاه است. به خوبی به آن دقت کنید که چه قدرت عظیمی در سرتان قرار دارد و شما از آن بی خبرید.

ضمیر ناخود آگاه چیست ؟
ضمیر ناخود آگاه چیست ؟

ضمیر ناخود آگاه یک وظیفه مهم دیگر را هم بر عهده دارد

نشان دادن راه های موفقیت به شما

با تکرار و تمرین زیاد شما به آن یاد می دهید که راه هایی را برای شما نشان دهد تا رسیدن شما به موفقیت زودتر محقق شود. یعنی اینکه با تکرار تمرین یکسری کارها ، کلمات و جملات به ضمیر ناخود آگاه خود یاد میدهید که مسیرهای میانبر جالبی به شما پیشنهاد دهد.

مزیت های استفاده از ضمیر ناخود آگاه :

  • افزایش خلاقیت 
  • توانایی انجام کارهای سختی که قبلا” فکر می کردید نمی توانستید انجام دهید
  • افزایش توانایی شما در تصویر سازی ذهنی 

زمانی که راه های نفوذ به ضمیر ناخود آگاه را یاد بگیرید میتوانید هر طوری که بخواهید آن را برنامه ریزی کنید. یک مثال برای شما میزنیم :

شما نمی توانید همزمان رانندگی کنید و با تلفنتان هم کار کنید. بعد از بارها تکرار متوجه میشوید که بدون تقریبا” مشکلی میتوانید رانندگی کنید و با تلفن همراه خود هم کار کنید.

حال در نظر بگیرید همین قدرت را در کارهای مهمی که میخواهید در زندگی به انجام برسانید استفاده کنید چه قدرت عظیمی در اختیار خواهید داشت. ضمیر ناخود آگاه شما هر زمانی که بخواهید قابل برنامه ریزی است. البته این موضوع بستگی به این دارد که قبلا آن را تمرین داده اید یا نه.

ضمیر ناخود آگاه چیست ؟
ضمیر ناخود آگاه چیست ؟

مغز هم مانند ماهیچه های بدن برای قوی تر شدن نیاز به تمرین دارد تا روز به روز پتانسیل و قدرت بیشتری از خود آزاد کند. زمانی که مغز انیشتین فیزیکدان معروف تاریخ را بررسی کردند دریافتند بخش هایی از مغز که مربوط به ضمیر ناخود آگاه و تصویرسازی است ، حدودا” ۶۰ درصد بزرگتر از بقیه انسان ها بوده است.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  قدرت تصویرسازی ذهنی و تمرکز در موفقیت چگونه است ؟

انیشتین هم از بچگی با مغزی پر از اطلاعات و قدرت تحلیلی بالا بدنیا نیامده است. او با سالها تکرار تمرین و سرمایه گذاری روی خودش به چنین قدرتی رسیده بود.

همانطور که هر سیستمی زبان برنامه نویسی خود را دارد ضمیر ناخود آگاه هم به همین صورت است که شما برای استفاده از آن ابتدا باید بلد باشید چطور آن را برنامه ریزی کنید. زبان برنامه نویسی خاصی هم ندارد جز :

 تکرار و تمرین یکسری از کارها و عبارات مورد علاقه شما

چطور از ضمیر ناخود آگاه به نفع خودمان استفاده کنیم ؟

اگر میخواهید از ضمیر ناخود آگاه خود به نفع خودتان استفاده کنید هرگز اجازه ندهید فکرها و افکار نامربوط شما را در برگیرند.

اجازه ندهید افکار منفی در ذهن شما بوجود آید. به مثال این میماند که شما زمانی که علف های هرز یک باغچه را از بین میبرید باز هم رشد میکنند و باید به صورت مرتب آن ها را هرس کنید. افکار منفی هم به همین صورت هستند. زمانی که مشغول نباشید و یا به اصطلاح بیکار باشید افکار منفی شما را رها نخواهند کرد.

ضمیر ناخود آگاه چیست ؟
ضمیر ناخود آگاه چیست ؟

و این نکته را به هیچ وجه از یاد نبرید یا به قول فرانسیس بیکن که میگوید :

بد گمانی در افکار انسان مانند خفاش در میان پرندگان است که همیشه در سپیده دم یا هنگام غروب که نور و ظلمت به هم آمیخته است بال فشانی می کند.

قبل از خواندن این بخش برای آنکه بدانید چگونه ضمیر ناخود آگاه خود را تقویت کنیم باید بدانید شما با تکرار و تمرین راه حل های زیر به نتیجه میرسید.

چگونه ضمیر ناخود آگاه خود را تقویت کنیم ؟

>> تغییر عادات خود

راه های نفوذ به ضمیر ناخود آگاه چیست
راه های نفوذ به ضمیر ناخود آگاه چیست

حتما با خود میپرسید تغییر عادت چه تاثیری در تقویت ضمیر ناخود آگاه دارد ؟ ضمیر ناخود آگاه یکی از کارهایی که انجام می دهد تکرار فعالیت یا کارهایی است که به طور مداوم انجام می دهید . با تغییر آن عادات شما دوباره به برنامه ریزی آن می پردازید. وضعیت خودکاری که برای شما پیش آمده با تغییر عادات دچار تناقض میشود.

مغز در این حالت تلاش میکند شما را از انجام آن باز دارد ولی شما با سماجت روال جدیدی برای ضمیر ناخود آگاه تعریف میکنید،به مرور زمان جایگزین روال قبلی میشود.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  چرا نوابغ دنیا لزوما موفق ترین و ثروتمندترین افراد نیستند ؟

>> تنظیم یک جمله و تکرار مداوم آن

چگونه ضمیر ناخود آگاه خود را تقویت کنیم
چگونه ضمیر ناخود آگاه خود را تقویت کنیم

 ابتدا فکر کنید که در زمینه مورد علاقه شما چه عباراتی به شما انگیزه میدهد. آن ها را دسته بندی کنید و روی یک کاغذ بنویسید جایی قرار دهید که در معرض دید شما باشید هر ساعت آن ها را با صدای بلند تکرار کنید.

به عنوان مثال میخواهید یک برنامه نویس حرفه ای شوید میتوانید بهترین عباراتی را روی کاغذ بزرگ بنویسید که به شما انگیزه میدهد. مانند مثالهای زیر :

من بهترین اپلیکیشن اندروید دنیا را خواهم ساخت.

من بهترین طراح وبسایت خواهم شد.

و………

مهمترین نکته این عبارات کلمه آخر و اول آن میباشد. حتما کلمه ((من)) و ((خواهم …..)) را در آخر آن قرار دهید که دارای فرکانس مثبت بسیار بالایی هستند.

ذهن خود را برنامه ریزی کنید که در مورد آن عبارات فعالیت خود را بیشتر کند و بیشتر تمرکز خود را بر روی آن بگذارد. قدرت کلمات با هم متفاوت است. کلماتی را برای خود تعیین کنید که بیشترین تاثیر را روی شما میگذارند و این نکته را بیاد داشته باشید که آن کلمات حتما” باید ارتباط مستقیمی با هدف شما داشته باشند.

راه های نفوذ به ضمیر ناخود آگاه چیست ؟

>> تلقین

راه های نفوذ به ضمیر ناخود آگاه
راه های نفوذ به ضمیر ناخود آگاه

اولین راهی که برای نفوذ به ضمیر ناخود آگاه باید بدانید قدرت تلقین است.

اصلا” تلقین چیست ؟

به زبان ساده تلقین یک جمله یا عبارت مشخص شده است.

یعنی اصلا قرار نیست کار سختی را انجام دهید. فقط کافیست عباراتی را مشخص کنید و هر روز با خود تکرار کنید. اثر انگیزشی که تلقین روی شما دارد به عنوان یک محرک برای شما میماند. به آن اعتیاد پیدا کنید که هر روز این نیاز را داشته باشید تا آن را با خود مرور کنید تا همیشه ذهن شما آماده دریافت اطلاعات در زمینه هدف شما باشد.

حال ارتباط ضمیر ناخود آگاه و قدرت تلقین چیست ؟

ارتباط بسیار جالبی میان این دو برقرار است. هر کلمه ای دارای فرکانس خاصی از انرژی است که ضمیر ناخود آگاه شما آن را درک میکند. زمانی که شما تعدادی عبارت با فرکانس انرژی بالا برای خودتان تنظیم میکنید ، ضمیر ناخود آگاه شما این فرکانس ها را درک کرده و این فرکانس ها را تقویت میکند. شما با تکرار آن عبارات هر چه بهتر ذهن خودتان را برای هدفتان بهینه میکنید.

تلقین یکی از بهترین راه های نفوذ و برنامه ریزی ذهن شماست.

>> تصویرسازی ذهنی

چگونه ضمیر ناخود آگاه خود را تقویت کنیم
چگونه ضمیر ناخود آگاه خود را تقویت کنیم

اگر تلقین را یک زبان برنامه نویسی برای ذهنمان بدانیم تصویرسازی هم قدرت گرافیکی ذهن ماست.

فرض کنید میخواهید فردا به سر کار بروید و وظیفه مهمی را بر عهده دارید. شب قبل در ذهنتان شروع به تصویرسازی در مورد آن کنید لیست کارهایی را که باید انجام دهید در ذهنتان مرور کنید و مرحله به مرحله آن را شبیه سازی کنید.اتفاق جالبی که می افتد شما اگر آن کار را قبلا انجام میدادید حال با کیفیت و استاندارد بالاتری انجام میدهید.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  از تاثیر اطرافیان در اعتماد به نفس خود آگاهید ؟

حال یکسری نکات جالب :

  • بتهوون در ۳۵ سالگی شنوایی خود را ازدست میدهد. جالبه بدانید بزرگ ترین آثار موسیقی بتهوون بعد از ۳۵ سالگی او خلق شده! بعد از اینکه ناشنوای مطلق شده!
  • انیشتین قبل از آنکه نظریه نسبیت را مطرح کند میگفت : (( که هر روز به شبیه سازی در ذهنم میپرداختم. که فکر میکردم سوار بر یک اسکیت به دور سیارات و منظومه شمسی گشت میزنم.))

قدرت تصویرسازی ذهنی ما انسان ها بیش از آن چیزیست که فکر میکنید چون ذهن انسان مملو از قدرت های خارق العاده است که ترکیب یا استفاده تنها از این قدرت هاست که باعث پیشرفت ما در هر زمینه ایست.

هر آنچه که دوست دارید در آینده بدست آورید را هر شب قبل از خواب در ذهن خود به مدت ۱۵ دقیقه عمیقا شبیه سازی کنید. این کار به شما کمک میکند که اولا” انگیزه بیشتری برای انجام آن بگیرید ثانیا” ابعاد مختلف آن را بررسی کنید تا در انجام آن به مشکل کمتری بر بخورید. شما با این کار ضمیر ناخود آگاه خود را ترغیب میکنید که فردای آن روز هم به شما یادآوری کند که سراغش بروید.

سخن آخر و جمع بندی

ولی ضمیر ناخود آگاه ما در همه جنبه های زندگی ما تاثیر بسزایی دارد . زمانی که ضمیر ناخود آگاه خود را تمرین دهید این توانایی را پیدا میکند که مهارت های شما را روز به روز شکوفاتر کند و برعکس اگر به خوبی روی آن کار نکنید مانند علف های هرزی که در بالا گفته شد ، شما را در هاله ای از ابهامات و افکار منفی قرار میدهد.

شما با آموزش دیدن و تقویت مهارت های فردی خودتان است که میتوانید هر قله ای را فتح کنید. زمانی که از وارن بافت سرمایه گذار معروف پرسیدند بهترین سرمایه گذاری چیست ، گفت :

بهترین سرمایه گذاری اینست که روی خودتان سرمایه گذاری کنید

اگر به خوبی روی مهارت های ارتباطی و فردی خود کار کنید به راحتی به هرچه بخواهید میرسید. لازمه هر چیزی ثابت قدم بودن و ایستادگی در برابر تمام مشکلات است که شما را به هدف میرساند.

۱۰۰%
عالی
  • امتیاز

2
نظر خود را در مورد مقاله بنویسید

avatar
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
حسینی
Guest
حسینی

عالی بود ممنون …