از تاثیر اطرافیان در اعتماد به نفس خود آگاهید ؟

چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم

در این مقاله تاثیر اطرافیان بر اعتماد به نفس خودمان را بررسی خواهیم کرد. چقدر میتوانند در موفقیت شما موثر باشند؟ چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم . به این موضوع میپردازیم که شخصیت هر کدام چگونه بر شما اثر خواهد گذاشت؟

در آخر هم راه های بسیار جالبی را به شما معرفی خواهیم کرد که چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و هم چنین نقش شخصیت شناسی و روانشناسی شخصیت را در افزایش اعتماد به نفس بررسی خواهیم کرد. در ادامه با روینیک همراه باشید.

تاثیر اطرافیان بر اعتماد به نفس چیست ؟

بگذارید این گونه شروع کنم که بر طبق علم شخصیت شناسی ، شخصیت و حالات رفتاری بر طبق میانگین ۱۰ نفرِ مهمی است که با آن ها ارتباط داریم خب یعنی چه :

شخصیت ما و حالات روحی ما = میانگین رفتارهای ۱۰ نفر از مهمترین انسان های زندگیمان 

یک نتیجه بسیار جالبی که بدست آمده و نتیجه جالب تر از آن این است که :

میانگین درآمد شما = میانگین درآمد ۵ نفر از مهمترین انسان های زندگیمان 

خب با گفتن نتایج بالا به این نتیجه میخواهیم برسیم که :
افرادی که با آن ها بیشترین ارتباط ها را دارید نقش کلیدی در موفقیت شما دارند. پس به این موضوع بسیار مهم دقت کنید. چون افراد زیادی از این نکته مهم بی خبرند. شما الان از این نکته خبر دارید پس الان کاغذ و قلمی بردارید یا یک صفحه word در کامپیوتر خود ایجاد کنید. و به ترتیب زیر عمل کنید:

  • لیست ۱۰ نفر از مهمترین افراد زندگیتان را بنویسید.
  • سپس به میزان موفقیت هر یک از یک تا ده امتیاز دهید.

حال شما به دو نتیجه میرسید که :

  1. یا اینکه میانگین نمراتی که به آن ها داده اید بالاست.
  2. یا اینکه متوسط یا رو به پایین است.

دوست عزیز اگر شما نمره بالایی بدست آوردید تبریک میگوییم شما فرد موفقی هستید. اگر نمره متوسط یا رویه پایینی بدست آوردید باید با افراد موفق تر از خود در ارتباط باشید که حالات روحی شما بهبود یابد و بیشتر تلاش کنید.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  چرا نباید خودمان را با دیگران مقایسه کنیم ؟

حال ما چرا بر روی قدرت نوشتن بسیار تأکید داریم ؟

قدرت نوشتن از این جهت اهمیت دارد که مغز شما یک چیزی را که با چشم می بیند ، بهتر به خاطر بسپارد تا چیزی که می شنود ، شما با نوشتن هدف و هر آنچه دوست دارید بهتر میتوانید روی آن متمرکز شوید.

مغز خود را به کار می اندازید که در مورد آن بیشتر کاوش و پردازش کند. در واقع شما یک قشر بسیار مهم را در مغز فعال میکنید و آن هم ضمیر ناخود آگاه است. در این مقاله در مورد ضمیر ناخود آگاه به طور مفصل صحبت کرده ایم.

در واقع شما برای افزایش اعتماد به نفس خود یکی از بهترین راه ها تجدید نظر در برخی از ارتباط هایتان است. روانشناسی شخصیت علمی است که به طور گسترده پیرامون شخصیت افراد بحث میکند. این نکته را به ما یاد میدهد که هر یک از ما دارای نوع ، گستردگی و قدرتی از انرژی هستیم. زمانی که شما در جوّی از انسان های موفق قرار بگیرید ، به صورت کاملا ناخود آگاه با آن ها همسو میشوید.

یک نکته بسیار مهم برای افزایش اعتماد به نفس :

شما باید تصمیم قاطع برای افزایش اعتماد به نفس خود بگیرید و گرنه دنبال اتفاق خاصی نباشید.

چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم
چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم

بر طبق روانشناسی شخصیت دایره ارتباطات شما تاثیر شگرفی در اعتماد به نفس شما دارد. زمانی که با افراد بیشتری ارتباط برقرار میکنید خود را هم به چالش میکشید.

اگر به این علم برسید که گاهی با افراد جدید ارتباط برقرار کنید به طرز باور نکردنی حس بسیار خوبی را تجربه خواهید کرد که دو دلیل بسیار مهم دارد :

  • ابتدا آنکه ما انسان ها موجودات اجتماعی هستیم و از برقراری ارتباط با دیگران بسیار خوشحال میشویم.
  • ارتباطات بیشتر درهای بیشتری را برای شما به سوی موفقیت باز میکنند.( البته نه لزوما” همیشه )

منظور جمله بالا این است که احتمال آنکه پیشنهادات کاری یا یک فرصت خاص در هر زمینه دیگری داشته باشید بالا برود.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  چطور با انجام کارهای ساده به موفقیت بزرگ میرسیم؟

پس چرا از قدرت مهارت های اجتماعی غافل شویم ؟

یا به قول این ضرب المثل که میگوید :

آن کس که در هرجا دوستانی دارد، همه جا را دوست‌داشتنی می‌یابد.

چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم ؟

>>   باید تصمیم قاطع و مهمی بگیرید

چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم
چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم

تا زمانی که یک تصمیم مهم در هر زمینه ای نگیرید و عزم خود را جذب نکنید به دنبال یک نتیجه قدرتمند نباشید.به این دلیل میگوییم که شما اگر خشت اول را خوب نگذارید ادامه راه را هم با همان سستی که از قبل داشته اید ادامه میدهید.

برای مدتی کوتاه تا زمانی که به حد مناسبی از اعتماد به نفس برسید ، با افرادی که شما را سست میکنند یا سرکوفت میزنند اگر میتوانید قطع رابطه کنید یا اگر نمیتوانید ارتباطات خود را با آن ها تا حدی که میتوانید کم کنید .

>>  در جاهایی حضور  پیدا کنید که افراد موفق تر از شما در آنجا باشند

شخصیت شناسی
شخصیت شناسی

شما با قرار گرفتن در جوِ این جمع ها به صورت کاملا غیر ارادی جذب آن ها میشوید و با آن ها همسو میشوید مثلا یک آهن ربا را در نظر بگیرید زمانی که در یک میدان مغناطیسی قرار میگیرد مولکول های مغناطیسی آن با میدان مغناطیسی همسو میشود و هم خودش مغناطیسش قویتر میشود و هم میدان مغناطیسی کلی را تقویت میکند.

شما هم همینطور باشید ، خود من هم سال ها از کمبود اعتماد به نفس رنج میبردم که یکی از دوستان مرا به یک مهمانی دعوت کرد که درآن جمع افراد موفق تر از من هم در آنجا بودند و من هم آرام آرام با آن ها همسو شدم و کارهایی را انجام دادم که باورم هم نمیشد.

>> از ناله کردن و سرزنش خود دست بردارید

افزایش اعتماد به نفس
افزایش اعتماد به نفس

بیشتر ما انسان ها زمانی که با مشکلی روبرو میشویم که از حل کردن آن بیزاریم ، شروع به سرزنش کردن و اصطلاحا” زخم زبان زدن به خودمان میکنیم ، ولی اگر با این موضوع کنار بیایم که ما تنها فردی نیستیم که با مشکلات روبرو میشود میتوانستیم منطقی به مشکل نگاه کرده و آن را حل کنیم.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  چرا در هر کاری پیشرفت نمیکنیم و به هدف نمیرسیم ؟

منطقی نگاه کردن یعنی آنکه از سرزنش خود دست برداریم و راه های مختلفی برای حل آن مشکل پیدا کنیم.سپس بهترین راه حل ها را انتخاب کرده و آن را حل کنیم.

>> خود را به چالش بکشید

چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم
چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم

فرض کنید یک بازی فکری در موبایلتان دارید که مدت هاست آن را نصب کرده اید. پس از طی مراحل اولیه به یک مرحله سخت خورده اید. چون آن مرحله سخت تر از مراحل قبلی بوده دیگر به سراغ آن نرفته اید. شما با حل آن مرحله سخت و رفتن به مراحل بعدی میتوانید احساس رضایت خیلی خوبی را در خود بوجود آورید.

یک نکته جالب آنکه باید حتما بدانید :

کار مغز حفظ حالت موجود است.

یعنی اینکه اگر فعالیتی انجام دهید که مغز بخواهد انرژی بیشتری نسبت به قبل مصرف کند ، شما را به طرز شگفت انگیزی از انجام آن کار باز میدارد.

>> مهارت هایتان را تقویت کنید

چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم
چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم

با تقویت مهارت هایی که دارید یا یادگیری یک مهارت جدید به طرز باورنکردنی اعتماد به نفس شما بالا میرود. چون اینطور به شما حس مفید بودن دست میدهد و از اینکه در حل چالش ها توان بیشتری پیدا کرده اید خوشحال میشوید. چون با این کار به خود پاداش میدهید و شما ترغیب میشوید که آن کار را بیشتر تکرار کنید.

و اما سخن آخر

برای آنکه به درجه بالایی از اعتماد به نفس برسید. همواره این نکته را به یاد داشته باشید که هیچ کس هیچ کس نمیتواند به شما کمک کند مگر خودتان چون زمانی که حتی کسی بخواهد دست شما را هم بگیرد اگر شما نخواهید نمیتوانید بلند شوید.

یا به قول ضرب المثل معروف که میگوید :

کس نخارد پشت جز ناخن انگشت من

امیدواریم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید در بخش نظرات برای ما نظر خود را بنویسید.

۱۰۰%
عالی

به این مقاله امتیاز دهید !

  • امتیاز

نظر خود را در مورد مقاله بنویسید

avatar
  Subscribe  
Notify of