چرا در هر کاری پیشرفت نمیکنیم و به هدف نمیرسیم ؟

نقش عادات درست در رسیدن به موفقیت

عادت درست

همه ما بسیاری از اوقات تصمیم به پیشرفت گرفتیم اما به هر دلیلی زمانی که در مسیر رسیدن به آن هدف قرار می گیریم به طرز عجیبی متوقف می شویم. یعنی  انگار در یک باتلاق قرار میگیریم. ممکن است داشتن عادت درست و نادرست ، موثر باشد که ما را از ادامه مسیر منصرف می سازد. و از جوانب مختلف به این مسئله میپردازیم و می‌خواهیم به چند سوال  پاسخ دهیم :

سوال اول : چرا زمانی که تصمیم به پیشرفت می گیریم با گذشت کمی از زمان سرد میشویم ؟

سوال دوم : مانع بزرگی که در سر راه ما قرار دارد چیست ؟

سوال سوم : راه عبور کردن ازاین مانع چیست ؟

همچنین به این می پردازیم که اصلا این مانع از کجا به وجود می آید و چرا ما برای رسیدن به هدفمان باید از این مانع بزرگ  عبور کنیم؟ این مانع بزرگ همان مغز ماست. بله درست خواندید همین مغز بعضی اوقات برای ما ممکن است مشکل ساز شود.

جملات زیر برای ما بسیار آشنا هستند :

  • از هفته آینده به باشگاه می روم
  • از هفته آینده کتاب میخوانم
  • از هفته آینده سعی می کنم انسان مهربان باشم
  • از هفته آینده سعی می کنم ………….

همه ما با این عبارات خیلی سر و کار داشتیم. و چه هفته های زیادی گذشت و به آنها عمل نکردیم. دلیل این عمل نکردن به عادت هایی که داریم بر می گردد. تنبلی و عقب انداختن کارها یک دلیل بسیار جالب دارد که به آن می پردازیم .مغز وقتی کاری را تمام شده فرض کند آن را کنار گذاشته و به سراغ کارهای تمام نشده بعدی میرود.

خیلی برایمان پیش آمده که یک آهنگ مدام در ذهن تکرار میشود و هر کاری میکنیم بعد ازچند ثانیه دوباره تکرار میشود. مغز مثل یک پرستار کارهایی که انجام نداده اید را گوشزد می‌کندکه آن را انجام دهید و به پایان برسانید. چون به صورت کلی مغز از کارهای نصفه نیمه بدش می آید. برای برطرف کردن آن کافی است آن آهنگی که مدام در ذهن ما تکرار می شود را کامل گوش دهیم و به طرز عجیبی آهنگ در ذهن ما تکرار نمی‌شود.

خب چکار کنیم تا تنبلی در ما از بین برود ؟

در همان لحظه هر کاری که به ذهنتان میرسد را یا مکتوب کنید یا حداقل قسمت کوچکی از آن را به پایان برسانید. این روش را هر روز تمرین کنید و با گذشت زمان به موثر بودن آن پی میبرید.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  از تاثیر اطرافیان در اعتماد به نفس خود آگاهید ؟
عادت جدید
عادت جدید

پس به این نتیجه میرسیم که تمام کارهایمان را همان لحظه انجام دهیم یا حداقل به صورت خیلی کوچک هم که شده بخشی از آن را به پایان برسانیم.

نحوه برخورد ناخود آگاه مغز در برابر عادات جدید و قدیمی

ما یک سری عادت قدیمی داریم و یکسری عادت جدیدی که دوست داریم درخودمان ایجاد کنیم. عادت های قدیمی چون با گذشت زمان در ذهن ناخودآگاه ما ثبت شده برای تغییر دادن آنها هم باید کمی به خودمان سختی بدهیم. متاسفانه مغز  کمی خودخواه و تنبل است.

چون هر کاری که مغز را به زحمت بندازد دوست دارد به تعویق بیاندازد. یعنی همیشه دوست دارد در حالت ذخیره انرژی بماند و بسیار هم به این حالت علاقه دارد. یک مثالی بزنیم که همه ما حداقل چند بار تجربه کردیم :

بعد از ظهر است و دوست داریم به باشگاه برویم یک حسی از درون به ما می گوید :

 (( بیکاری این موقع ظهر می خوای بری ورزش کنی راحت بگیر و استراحت کن و فردا به باشگاه برو ))

دوباره فردای آن روز هم همین حرف را در گوش ما تکرار میکند.

راه مقابله با این عادت مغز فقط یک چیز است ، هرچند کوچک و هرچند ضعیف هم که شده همان لحظه فعالیت مورد نظرتان را انجام دهید. و خودتان می بینید که مهم این مغز چگونه کوتاه می آید و دیگر خیلی مقاومتی در برابر شما نمی کند.

فقط این نکته را هم به یاد داشته باشید همان لحظه هر فکری که در ذهن شما گذشت ، یا حداقل در مورد آن بنویسید یا اینکه قسمت بسیار کوچکی از آن را به پایان برسانید. این روش برای کنار گذاشتن عادات قدیمی و جایگزین کردن عادت درست و جدید خیلی کاربردی و سریع است.

داشتن عادت صحیح
داشتن عادت صحیح

دلیلش هم نحوه کار ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه است که در این دو مقاله مفصل به آنها پرداخته شده است.

مقاله اول
مقاله دوم

دانشمندان بر این عقیده هستند که مدت زمانی که یک عادت به خواهد برای ما جا بیفتد حدوداً ۲۱ روز زمان نیاز دارد. حالا این زمان بستگی به خود ما دارد. البته این مدت زمان اعلام شده به طور میانگین است و در افراد مختلف متفاوت است. شخصی شاید مدت زمان خیلی کمتری نیاز داشته باشد و برعکس.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  قدرت تصویرسازی ذهنی و تمرکز در موفقیت چگونه است ؟

تثبیت عادت جدید

بعد ازاینکه زمینه ایجاد یک عادت را در خودمان ایجاد کردیم وقت آن رسیده آنرا در مغزمان تثبیت کنیم. تثبیت کردن آن هم کار بسیار سختی نیست و تنها راه رسیدن به آن تکرار و تمرین است. هر روز زمان خاصی برای تمرین به آن اختصاص دهید.

در طول این مسیر وسوسه ها و تنبلی ها سر راه شما قرار خواهند گرفت تا به هر طریقی که شده شما را از انجام آن باز دارند. هوشیار باشید چون این قول را به شما میدهیم که نتیجه آن بسیار شیرین خواهد بود. یکی از مزایای یادگیری و تغییر عادات حس غرور و اعتماد به نفسی است که در ما بوجود می آید.

 این احساسات آنقدر برای ما خوشایند هستند که ما انگیزه بیشتری برای پیگیری اهداف بدست می آوریم. همیشه بدنبال همین احساسات خوشایند باشید. چون مثل موشک در پیشرفت شما موثر است.

و خواهش می کنیم که اگر نتوانستید سر قولی که به خودتان داده اید بمانید خودتان را سرزنش نکنید و دوباره تلاش کنید چرا که دریای آرام هیچ وقت ازما نا خدای بزرگی  نمی سازد.

دریای آرام هیچ وقت ازما نا خدای بزرگی نمی سازد.

با قرار گرفتن در تلاطم هاست که شخصیت ما قوی تر می شود و می توانیم گام های بعدی را به سوی موفقیت برداریم.

عادت درست
عادت درست

نقش عادت درست برای پیشرفت در زندگی

شاید با خودتان فکر کنید من چرا باید عادت جدید در خودم به وجود بیاورم. دوست عزیزم عادت درست و جدید مثل یک ماشین جدید می ماند به شما شتاب بیشتر به سرعت بیشتری برای پیمودن مسیر زندگی به شما می دهد.

یا میتوان عادت را مثل یک ماشین در نظر بگیرید. شما مایکل شوماخر هم باشید اما پشت ژیان نشسته باشید هر چه قدر تلاش کنید نمیتوانید سرعت بالایی داشته باشید. اما اگر یک بنز داشته باشید با سرعت بیشتری پیشرفت میکنید.

عادت های منفی و ناسالم باعث درجا زدن ما میشوند.

اما از شما میخواهم با خودتان یک تمرین کوچک داشته باشید :

فرض کنید میخواهید ارتباطات اجتماعی گسترده ای داشته باشید. چه کارهایی میکنید تا این مهارت را پیدا کنید :

مطالعه میکنید؟ آزمون و خطا میکنید؟ یا به افرادی که فن بیان خوبی دارند صحبت میکنید تا ببینید آنها از چه حرکات یا فن هایی استفاده میکنند تا بتوانند روی دیگر افراد تاثیر داشته باشند ؟

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  شانس و تاثیر آن در زندگی ما

در آخر تمام راه هایی که به ذهنتان میرسد را مکتوب کنید و تمریناتی برای افزایش توانایی تان در نظر بگیرید.

بعد از مدت کوتاهی با دیدن پیشرفت خودتان انگیزه میگیرید و حتی بیشتر علاقه دارید به سراغ یادگیری بروید.

و هیچوقت از کتاب خواندن و مطالعه غافل نشوید چون ذهن را بازتر میکند.

سخن آخر

شکل گیری عادات جدید فقط بخش کوچکی از راه رسیدن به موفقیت برای ماست. اما آنچه برای همه ما مسلم است این است که یکسری مهارت ها برای رسیدن به موفقیت الزامی است را باید فرا بگیریم و ذهنمان را از تمام افکار ، فکرها و اندیشه هایی که باعث پسرفت ما می شوند خالی کنیم.

برای رسیدن به هدفتان چه کوچک و چه بزرگ ، هوشیار باشید صبر داشته باشید و تلاش را هم چاشنی آن کنید تا در نهایت به ما انگیزه و اعتماد به نفس بدهد تا از مشکلات چه کوچک چه بزرگ با سربلندی عبور کنیم.

همیشه با اعتماد به نفس بالا به سوی اهداف بروید

این تصویر را خیلی از دیده ایم که تصویر از دو قسمت تشکیل شده است : قسمت اولش مربوط به یک معدن کار بود که برای رسیدن به طلا صدها متر زمین را کنده و در یک قدمی رسیدن به آن طلا نه امید می شود و باز می گردد.

اما قسمت جالب قسمت دومش تصویر است یک معدن کار دیگر آنقدر تلاش میکند تا به طلا دست پیدا میکند. یعنی اینکه ما بعد از یک مدت طولانی تلاش طاقت فرسا و گذراندن سختی های مختلف و در یک قدمی رسیدن به موفقیت ناامید می شویم و از ادامه مسیر دست میکشیم.

همه ما دوست داریم موفق باشیم اما واقعا حاضریم از جان و دل برای اهداف مایه بگذاریم.

گاهی اوقات طلا به ما بسیار نزدیک است و این ما هستیم که آیا میتوانید این طلا را ببینیم یا نه.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و خوشحال می شویم که نظر بسیار ارزشمند شما را در قسمت  کامنت ها ببینیم

۱۰۰%
عالی

به این مقاله امتیاز دهید

  • نمره

نظر خود را در مورد مقاله بنویسید

avatar
  Subscribe  
Notify of