هدف گذاری چیست و چگونه هدف داشته باشیم ؟

چرا در زندگی باید هدف گذاری کنیم؟

هدف گذاری

در این مقاله از اهمیت هدف داشتن صحبت میکنیم و میگوییم چرا باید هدف گذاری داشته باشیم تا به خواسته هایمان برسیم. در ادامه با روینیک همراه باشید تا باهم این موضوع را از جنبه ای مختلف بررسی کنیم و به چند سوال مهم پاسخ دهیم.

  • هدف چیست ؟

  • تاثیر هدف در موفقیت ما چیست ؟

  • چرا باید هدف داشته باشیم؟

  • چگونه هدف گذاری کنیم ؟

هدف چیست ؟

نمی‌خواهیم شما را با تعاریف مختلف در مورد هدف گیج کنیم ، ولی به زبان ساده یعنی آنچه که شما در ذهن خودتان در مورد آینده دارید. هر فردی تصویر نسبتا مشخصی از آینده خودش دارد. پس هدف یک اژدهای دوسر نیست که باید با آن درگیر شوید. شما هرچیزی که در ذهنتان برای آینده تصور میکنید به واقعیت تبدیل کنید. کار سختی هم قرار نیست انجام دهید فقط کافی است به آن ایمان داشته باشید ، تصمیم گرفته و عمل کنید.

می‌توان به این نتیجه رسید وقتی در ذهنتان برای آینده تصویرسازی می کنید در واقع دارید هدفی برای خود مشخص میکنید و آن را برای ضمیر ناخودآگاه خودتان تعریف می کنید. این تصویر همان چیزی است که شما میخواهید در آینده باشید. هرچه تصور شما از هدف شفاف تر باشد تصمیمات بهتری میتوانید برای رسیدن به آن بگیرید.

مثل پاک کردن شیشه کثیف میماند تا وقتی آن را تمیز نکنید به خوبی نمی توانید آن طرف را ببینید. شفاف سازی اهداف هم همین طور است ، زمانی که خواسته هایتان را شفاف تر میکنید تصمیماتی که میگیرید در راستای رسیدن به آن میباشد.

بسیاری از افراد با تعیین نکردن یک مسیر مشخص بیشتر اوقات تصمیمات اشتباه میگیرند. از یک شاخه به شاخه ای دیگر میروند و سردرگم میمانند از اینکه دقیقا چه کاری میخواهند انجام دهند.

هدف گذاری
هدف گذاری

تاثیر هدف در موفقیت

فرض کنید در جاده ای رانندگی می کنید که کاملاً تاریک است و چند صد متر جلوتر را نمی بینید. زمانی که چراغ خودرو را روشن میکنید به خوبی جلوی خود را ببینید یا حداقل ۱۰۰ متر یا ۲۰۰ متر پیش رو برایتان مشخص میشود. این ضمیر ناخودآگاه شماست که توسط هدف برنامه ریزی شده و ادامه راه را برای شما مشخص میکند.

کار ناخود آگاه در اینجاست که شما را هوشیار نگه دارد و به اتفاقات پیش رو را نشانتان دهد. حتما مقاله ضمیر ناخودآگاه را بخوانید تا این مطلب بیشتر برایتان جا بیفتد.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  فکر میکنید برای رسیدن به خواسته هایمان دیر شده است ؟

در بالا ما با تعریف هدف آشنا شدیم. حال باید ببینیم که که هدف داشتن چه تاثیری در موفقیت ما دارد ؟ هدف داشتن باعث می‌شود دوباره برنامه ریزی شوید. اشتباهات شما را کاهش میدهد و مسیرهای میانبر خوبی جلوی شما قرار میدهد تا بهتر و سریعتر حرکت کنید. افکار منفی را دفع میکند و قدرت تصمیم گیری را بالا میبرد.

هدف داشتن به کمک ناخود آگاه است که کارایی فرد را بالاتر میبرد و کمک میکند از مسیر خارج نشود. کار ناخود آگاه این است :

نشان دادن ادامه راه به شما

هدف گذاری
هدف گذاری

نقش باورهای ما در شکل گیری اهداف

آن چیزی که باعث میشود در هر کار یا زمینه ای که وارد می شوید آن کار را  نصفه نیمه رها کنید و به دنبال کار دیگری بروید باورهای شماست که هدف های شما را می سازد. اهمیت داشتن باورهای درست و به جا مهمتر از خود هدف است. چون باورهای شما پیش زمینه هدف های شماست. یعنی شما یک بستر ایجاد میکنید و بر طبق آن هدف‌های خودتان را می سازید.

وقتی به خودتان باور دارید که می‌توانید یک شرکت موفق در زمینه ساخت و ساز داشته باشید هدف شما این است که میخواهید یک شرکت ساخت و ساز موفق داشته باشید ، یعنی دقیقا باید بدانید چه میخواهید. این نکته ارزشمندی است که بسیاری از انسانها از آن بی خبرند وقتی با خود می گویید که من امروز می خواهم یک گام به سمت کارآفرینی بردارم راه هایی پیش روی شما قرار می گیرد که در راستای کارآفرینی میباشد.

توانگران پیش از آنکه به اهداف خود برسند، در آینه ی دل، خود را توانگر دیده اند.

استیون اسپیلبرگ

بررسی هدف گذاری از نظر علمی

حال میخواهیم از نظر علمی تاثیر هدف گذاری در زندگی را بررسی کنیم. وقتی بر روی چیزی تمرکز بالایی می گذارید مغز شما شروع به ترشح هورمونی به نام دوپامین می کند. این هورمون قدرت تمرکز را افزایش می‌دهد و باعث می شود یک تصویر بسیار شفاف و کامل از آن کاری که انجام می دهید در ذهن ثبت شود. آن تصویر واضح و شفاف سرنخ‌هایی را میدهد که بتوانید چیزهای بیشتری کشف کنید و با دانسته های خود ترکیب کنید که باعث پیدایش یکسری دستآوردها و پیشرفت ها میشود.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  هوش هیجانی چیست و چگونه آن را تقویت کنیم ؟

زمانی که مدام یکسری کارهای مورد علاقه را تکرار می کنید ترشح این هورمون را مدام افزایش می دهید و یک اعتیاد نسبی به آن پیدا می کنید. همین می‌شود که تشنه موفقیت می‌شوید و روز به روز پیشرفت کنید. همین که هر روز چند ساعت از وقت خود را روی یادگیری و افزایش اطلاعات بگذارید خود به خود در راه موفقیت قرار میگیرید.

چگونه هدف گذاری کنیم

برای هدف گذاری نیازی نیست خودتان را عذاب دهید و سردرگم کنید. هدف همان رویایی است که شما همیشه دوست داشته اید به آن برسید. ببینید دوست دارید در آینده چه شخصیتی داشته باشید ، چه شغلی داشته باشید ، چه رتبه اجتماعی داشته باشید و با چه چیزی شما را بشناسند همین می‌شود هدف شما. اما باید چند نکته مهم را به یاد داشته باشید :

  • هدفی که برای خود تعیین میکنید ارزش دستیابی دارد؟
  • چه مدت طول میکشد تا به آن برسید ؟
  • آیا هدف بزرگی که می خواهید به آن برسید را به قسمت های کوچک تر تقسیم بندی کرده اید ؟
  • افراد دیگری تا به حال به آن رسیده اند ؟

سوالات بالا را مطرح کرده ایم تا شما با خود فکر کنید هدف شما چقدر بزرگ است؟ می‌خواهید کهکشان دیگری را فتح کنید  طبیعتا این هدف به تنهایی قابل دست یابی نیست اما وقتی تعیین می کنید که میخواهید در کنکور موفق شوید این هدف قابل دستیابی است.

نکته دیگر آنکه ده سال آینده به آن می‌رسید بیست سال دیگر به آن می رسید چه مدت طول میکشد تا به آن هدف بزرگ برسید برای خودتان تعیین کنید آیا برنامه ریزی مشخصی برای آن دارید اگر ندارید حتما برای آن برنامه ریزی کنید.

هدف
هدف

هدفتان را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید

هدف شما باید به قسمت های کوچکتر تقسیم شود. زمانیکه مستقیماً می خواهید به قلّه خواسته های تان بروید رسیدن به آن تقریبا غیر ممکن است و شما سرخورده می شوید و دیگر آن را ادامه نمیدهید. کم پیش می آید  که دوباره به سمت آن حرکت کنید پس آن را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید.

هدف های کوچک را با موفقیت پشت سر بگذارید و آن موقع می شود که با پشت سر گذاشتن موانع کوچک آمادگی فتح چالش های بزرگتر را خواهید داشت. چون تجربه کسب میکنید و همین تجربه یک سلاح قدرتمند در اختیار شماست.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  چطور با انجام کارهای ساده به موفقیت بزرگ میرسیم؟

و به سوال آخر این که چه افرادی تا به حال به آن هدف دست پیدا کردند. این موضوع می تواند بسیار به شما کمک کند چراکه می توانید از تجربیات و مهارت آنها کمک بگیرید که تا حد امکان خطاهایتان را کم کنید.

یک هدف گذاری صحیح و درست چه ویژگی هایی دارد

>> باید موجب افزایش انگیزه شما شود

وقتی کارهایی انجام دهید که موجب شادی و افزایش انگیزه شما شود میل به آن دارید که بیشتر آن را انجام دهید. برنامه ریزی کنید ، مطالعه کنید ، خودتان را محک بزنید و مجموعه فرآیندهایی را در نظر بگیرید که شما را هرچه زودتر به آن برساند.

>> زمان بندی دارد

شما به طور تقریبی باید بدانید که چه مدت طول میکشد تا به نتیجه برسید.با زمان بندی میفهمید چه کارهایی را باید الان انجام دهید و چه کارهایی را نه. چون یک چارچوب برای خودتان تعیین میکنید که بهترین زمان انجام هر کاری چه موقعی است.

>> ارزش دستیابی دارد

حتما به این موضوع توجه داشته باشید که هدف شما چقدر قابل دستیابی است. در آن بصورت منطقی فکر کنید و تجزیه تحلیل داشته باشید. مثلا فرض کنید استیو جابز میخواست شرکت اپل را در ایران تاسیس کند در این صورت این شرکت نمیتوانست به گستردگی که امروز است دست پیدا میکرد. اهمیت اینکه چقدر آن هدف قابل دستیابی است بسیار زیاد است.

سخن آخر

ما برای ادامه مسیر باید نقشه داشته باشیم که آن هدف ماست. بدون آن ممکن است کارهای بدون نتیجه و سردرگمی های متفاوتی را تجربه کنیم. اما در نهایت به این نتیجه میرسیم که ترسیم این نقشه راه یک کار ساده و راحتی است که انجام ندادن آن در مراحل مختلف زندگی به ما ضربه های سنگینی وارد میکند. حتما برای پیش بردن اهداف و پیشرفت های خود هدف گذاری کنید.

هدفی که درست تعیین شده نیمی از مسیری است که رفته اید

زیگ زیگلار

۱۰۰%
عالی
  • امتیاز

نظر خود را در مورد مقاله بنویسید

avatar
  Subscribe  
Notify of