هوش هیجانی چیست و چگونه آن را تقویت کنیم ؟

هوش هیجانی چیست و چگونه آن را تقویت کنیم ؟

هوش هیجانی

تا به حال به این فکر کرده اید که یک سری از افراد چگونه اینقدر راحت با دیگران ارتباط برقرار میکنند ؟ چطور دیگران را به خودشان جذب می کنند؟ چگونه افرادی که قدرت رهبری بسیار خوبی دارند ، به راحتی می توانند جمعی را اداره کنند و خیلی خوب افراد را دور هم جمع کنند ؟ رازی که این افراد در چنته دارند و رو نمی کنند هوش هیجانی است.

هوش هیجانی در مورد احساس ما است و همانطور که میدانیم قدرت احساسات بسیار زیاد است. اما زمانی که حرف از احساسات میشود ، یاد گریه یا غصه خوردن یا خوشحال شدن می‌افتید ؟ تمامی اینها که شامل احساسات است ولی موارد جالب تر و فنی تری در مورد احساسات وجود دارد که شاید از حضور آنها در خودمان بی خبر بودیم. و اصلاً نمی دانستیم که ما چنین قدرت هایی داشتیم این قدرت شاید کمی بیش تر از IQ ما باشد.

 در ادامه با روینیک همراه باشید تا  بفهمیم هوش هیجانی چیست و به چند سوال زیر هم پاسخ دهیم :

  • هوش هیجانی به چه درد ما میخورد ؟
  • چطور میتوانم هوش هیجانی را تقویت کنم ؟
  • دلیل برتری هوش هیجانی از IQ چیست ؟

هوش هیجانی چیست ؟

هوش هیجانی یا به اصطلاح EQ  که البته این اصطلاح تجاری آن در سطح جهان است. ولی اسم اصلی هوش هیجانی به انگلیسی EI  است که خلاصه کلمه Emotional intelligence است. این نوع هوش مجموعه ای از احساسات رفتارها و عملکرد احساسی ما را در بر دارد و رفتار ما را در مواقع مختلف کنترل میکند.

مثلاً وقتی که ما عصبانی می شویم هوش هیجانی کمک میکند تا خشممان را کنترل کنیم یا احساس همدلی و همدردی بیشتری با دیگران می کنند.

هوش هیجانی به خودی خود در وجود تمام انسانها وجود دارد اما مقدارش  متفاوت است. یعنی اینکه ما  به صورت ذاتی یا بالایی داریم یا اگر مقدار آن ضعیف یا متوسط است می‌توانیم آن را تقویت کنیم. در ادامه به شما توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید هوش هیجانی تان را تقویت کنید.

وقتی هوش هیجانی تقویت شود واکنش ما به اتفاقات اطرافمان کنترل شده تر است. یعنی چی  ؟

مثلا در مواجهه با موضوعات هیجان انگیزی که به ما شوک زیادی وارد می کند تصمیمات منطقی تری می توانیم بگیریم. به طور ساده تر تشخیص اینکه در هر لحظه ما چه رفتار و احساسی داشته باشیم وظیفه هوش هیجانی است.

 اما ممکن است از خودتان بپرسید که هوش هیجانی اصلاً چه تفاوتی با آی کیو دارد؟

همانطور که گفتیم هوش هیجانی به رفتار و احساسات ما مربوط می شود ولی IQ قدرت تجزیه و تحلیل ما در مسائل انتزاعی و ریاضی گفته می شود که مثلا فلان معادله ریاضی را از چه طریق حل کنیم تا به جواب برسیم.

مثلا به قدرتمندترین رهبران دنیا دقت کنید تعداد زیادی را در جهان می بینید که شاید به نظر شما خیلی باهوش به نظر نیایند یا به اصطلاح IQ بالایی نداشته باشند ، اما میبینید که چقدر استادانه و ماهرانه جمعیت های مختلف را رهبری می کنند و همه افراد هم مطیع دستور آنها هستند.

هوش هیجانی و خلاقیت

یک نکته جالب اینکه رابطه مستقیمی بین کاریزماتیک بودن و هوش هیجانی وجود دارد. برای کاریزماتیک بودن حتما نیازی نیست شما خوش تیپ باشید یا صدای زیبایی داشته باشید یا باهوش باشید. انسانهای کاریزماتیک هوش هیجانی بالایی دارند و این مورد را از نحوه رفتار آنها میتوانید بفهمید.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  راز موفقیت چیست و چه مدت طول میکشد تا به موفقیت برسیم؟

دلیلش هم احساسات و رفتارهای کنترل شده ای است که در مقابل افراد مختلف از خودشان نشان می دهند. یا به اصطلاح گفته می شود اینگونه افراد انسان های انعطاف پذیرتری هستند. یعنی خودشان را با شرایط مختلف وفق می‌دهند و برقراری ارتباط با افرادی که سلیقه های مختلف دارند برایشان کار سختی نیست.

 تست های EQ زیادی در اینترنت وجود دارد افراد خودشان را با آنها محک می‌زنند. به سوالات تست ها دقت کنید، این تست ها طوری طراحی شده اند که رفتار و احساس شما را می سنجند و بیشتر برخورد احساسات و رفتارهای شما با مسائل را مورد بررسی قرار میدهد.

و اینگونه عمل میکنند که هر سوال یک جواب درست دارد و هر چه شما بتوانید جواب نزدیکتری به آن سوال بدهید امتیاز بالاتری میگیرید. اما این آزمون ها معیار درستی برای سنجش هوش هیجانی نیستند و زیاد به این تست ها اطمینان نکنید.

دانشمندان متوجه شدند که ارتباط خاصی بین هوش هیجانی و خلاقیت وجود دارد. همانطور که قبل تر اشاره کردیم هوش هیجانی رفتارها و احساسات ما را تجزیه و تحلیل می‌کند. از طرفی روابطی که بین مسائل وجود دارد یکسری از اتفاقات منطقی و احساسی است. فردی که توانایی تخیل و رویاپردازی خوبی دارد. در نتیجه این اتفاق یک فرد خلاق شکل می گیرد که می تواند چالش هایی که برایش پیش می آید را خلاقانه حل کند.

هوش هیجانی به چه درد ما می‌خورد؟

تمام توضیحات که در بالا به شما دادیم برای رسیدن از این بخش مقاله بود تا شما بفهمید با هوش هیجانی چه کارهای بزرگی می توانند انجام دهید. همانطور که گفتیم هوش هیجانی به ما کمک می کند خلاق تر باشیم. در برخورد با مشکلات انعطاف بالایی از خودمان نشان دهیم ،  هیجان زده نشویم و بتوانیم احساساتمان را کنترل کنیم. البته اشتباه نکنید فردی که به صورت ذاتی احساساتی است حتما نباید EQ بالا داشته باشد. اما احساسات قوی می تواند زمینه ای برای تشکیل این نوع هوش باشد.

به واسطه هوش هیجانی می توانیم با دیگران برخورد مناسب و به جایی داشته باشیم. که خود همین ارتباطات مناسب و صمیمی می‌تواند زمینه‌ساز آینده و موفقیت بزرگ باشد. چون شما هرچه بتوانید کلام قوی تر و فن بیان بهتری داشته باشید با افراد موفق تر از خودتان ، بهتر می توانید ارتباط برقرار کنید. و رعایت همین نکات ریز است که می تواند ما را در تلاطم های زیاد زندگی جلو بیاندازد و مانع هایی که در سر راه ما قرار گرفته است را به راحتی هرچه تمام تر رد کنیم.

به واسطه هوش هیجانی می توانیم با دیگران برخورد مناسب و به جایی داشته باشیم.

در مقالات قبلی ما روی یک چیز خاص تاکید می کردیم. این بود که افراد موفقی در این دنیا بودند که نه نابغه به دنیا آمده اند نه ثروتمند بدنیا آمدند نه اینکه از همان اول در خانواده ای غنی و فوق العاده باسواد به دنیا آمده اند. اما توانسته اند دنیا را دگرگون کنند. البته منظور ما این نیست که نداشتن مهارت و ندیدن فرصت‌ها را کلا کنار بگذاریم. بلکه هدف ما این است که به شما بگوییم نقش هوش هیجانی بسیار بیشتر از داشتن مهارت در کاری است.

در اطرافتان افراد باهوش و واقعا نابغه را میتوانید پیدا کنید به واسطه این که نمی توانند به خوبی صحبت کنند یا کمی خجالتی هستند فرصت های بسیار زیادی را در زندگی از دست دادند. اما افراد دیگر را هم می توانید ببینید که شاید به قول دیگران ظاهرشان که خوب نبوده هیچ مهارت و فنی هم بلد نبوده اند. اما توانسته ثروت بزرگ برای خودش دست و پا کند.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  افراد موفق چه در مورد ذهن می­دانند که شما نمی­دانید ؟
هوش هیجانی
هوش هیجانی

خیلی از کارمندان را میبینیم که دارای ایده خیلی خوبی هستند و می توانند با آن ایده آن شرکت یا آن سازمان و غیره را به خوبی پیشرفت دهند. اما به دلیل اینکه نمی توانند طرح یا ایده خودشان را به خوبی مطرح کنند از ترفیع شغلی و افزایش حقوق جا می مانند.

نقش هوش هیجانی را بسیار جدی بگیرید و به آن بها دهید که می تواند زندگی ما را در  لحظه هایی که حتی خودمان هم نمیدانیم دگرگون کند. اما در ادامه می خواهیم به شما چند تکنیک یاد دهیم تا ببینید چطور می توانید هوش هیجانی تان را تقویت کنید.

چطور میتوانم هوش هیجانی را تقویت کنم ؟

  • احساساتتان را به زبان بیاورید

بیشتر ما از به زبان آوردن احساساتمان می‌ترسیم. انگار می خواهم کوهی را جابجا کنیم. اما این حقیقت را هم باید در نظر بگیریم که در میان گذاشتن احساسات یک مهارت است و برای آن تعریف وجود دارد به نام سواد احساسات. که به مهارت افراد در  ابراز احساسات شان به دیگران گفته می شود. هرکسی دارای سواد احساسی مختص به خودش است و مطابق با آن با دیگران رفتار می کند.

برانگیختن احساسات می‌تواند به تقویت هوش هیجانی کمک کند.  و چون مستقیم با احساسات ما در ارتباط است از طریق آن هم میتواند تقویت شود.

  • در مورد هوش هیجانی کتاب بخوانید

 از بهترین راه هایی که برای دست آوردن اطلاعات در هر زمینه ای به درد ما میخورد کتاب خواندن است. کتاب های بسیار خوبی در این زمینه وجود دارند که با خواندن آنها دیدمان به هوش هیجانی بازتر میشود و بهتر میتوانیم از آن استفاده کنیم.البته لزوما نباید کتاب فیزیکی بخوانید اگر نمیخواهید هزینه ای برای کتاب صرف کنید ، کتاب های رایگان و خوبی در اینترنت پیدا میشوند که میتوانید روی گوشی تبلت و هر چیزی که بتوان روی آن اجرا کرد مطالعه کنید.

البته این را هم در نظر بگیرید که با کتاب خواندن میتوانید تا حد زیادی به اعتماد به نفس خودتان کمک کنید. چون وقتی چیز جدیدی یاد میگرید و با فکر کردن آن موضوع را عمیق درک میکنید ترشح هورمون دوپامین در مغز را به دنبال دارد و از خواندن آن کتاب احساس خوبی پیدا میکنید.

  • خودتان را جای دیگران بگذارید

وقتی شما خودتان را جای افراد دیگر میگذارید و دوست دارید حدس بزنید آنها چه برخوردی با شما خواهند داشت بهتر میتوانید رفتار کنید. و همین آزمون و خطا در واقعیت نیز به شما کمک میکند تا بهترین برخورد و تصمیم را در مقابل حرف های دیگران داشته باشید.

  • بازی های معمایی حل کنید

شاید باورتان نشود اما بازی های معمایی تاثیر زیادی در پیشرفت و بالغ شدن ما دارد. چون وقتی میخواهیم تصمیم بگیریم که در هر موقعیتی چه عکس العملی داشته باشیم ، داریم هوش هیجانی خود را تربیت میکنیم. با تجربه کردن موقعیت های مختلف میتوانیم هوشمندانه تر با مشکلات برخورد کنیم و تصمیمات احساسی نگیریم.

بازی های زیادی برای ویندوز ، اندروید و آی او اس وجود دارند که علاوه بر سرگرمی میتوانند ساعت ها ما را سرگرم خودشان کنند.

  • موسیقی بی کلام و آرامش بخش گوش دهید

گوش دادن به موسیقی بی کلام آرامش بخش میتواند ذهن ما را برای فکر کردن به افکار مثبت و تخیل کردن آماده کند. چون گوش کردن به این نوع موسیقی ها میتواند به از بین بردن استرس و اضطراب های مزمن هم کمک زیادی کند.

  • کمی تخیل کنید

کلی از تخیل کردن و رویا پردازی صحبت کردیم اما بهتر است بیشتر توضیح دهیم. خیلی شنیدیم که میگویند به هدف یا موفقیت دوست دارید برسید ، فکر کنید و جنبه های مثبت آن را در نظر بگیرید. این گفته حقیقت دارد دلیل ان هم اینست که وقتی ما به اهداف بزرگی در زندگی فکر میکنیم در واقع داریم به مغز تصویری را نشان میدهیم که بر مبنای آن راه حل در نظر بگیرد و راه هایی جلوی ما قرار دهد که به آن هدف منتهی شود.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  چرا باید در هر شرایطی افکار مثبت داشته باشیم و چگونه افکار مثبت را ایجاد کنیم ؟

البته در کنار تخیل کردن رویاهایمان باید قدمی برای واقعی کردن آنها برداریم. ولی همه ما میدانیم در این شرایط سخت اقتصادی و اجتمایی کار سختی برای این کار در پیش داریم و از این حقیقت به هیج وجه نباید غافل بود. اما به قول قدیمی ها که میگویند : (( مرگ یکبار ، شیون هم یکبار. ))

تفاوت EQ و IQ
تفاوت EQ و IQ

یعنی برای یکبار هم که تمام تلاشمان را برای رسیدن به آن اهداف به کار بگیریم. شاید به کارگیری یکسری نکات ساده و ریز است که در کنار هم موفقیتی بزرگ برای ما رقم میزند.

مثلا صاحب یکی از بزرگترین هتل های زنجیره ای دنیا که کارش را از صفر شروع کرده بود و به عنوان کارگر خدمات در یک هتل زنجیره ای مشغول بوده میگوید :

وقتی که در یک هتل مشغول تمیز کردن اتاق مدیر بودم هر شب پشت میز مدیر هتل مینشستم و هتل بازی میکردم و چند سال بعد خودم صاحب یکی از بزرگترین هتل های زنجیره ای دنیا بودم و هر شب با تخیل خودم به هتل هایم میرفتم و به آنها نگاه میکردم.

سخن آخر

در نظر گرفتن حقیقت ، نکته مهمی است که قبل از شروع هر کاری باید در نظر بگیریم. اما اگر شرایط سختی را تحمل میکنیم ، همه ما داریم آن را احساس میکنیم. در این شرایط عده ای دست روی دست میگذارند و زانوی غم بغل میگیرند. اما عده ای دیگر هر روز تلاش میکنند تا در نهایت بتوانند به خواسته هایشان برسند.

ما در وبسایت روینیک نمیخواهیم بگوییم همه چیز عالی است و هیچ مشکلی وجود ندارد. بلکه میخواهیم با دیدی عمیقتر به اطراف نگاه کنیم تا ببینیم بهترین تصمیم در هر مشکلی چیست.

شاید جواب بعضی از سوالات در نزدیکی ما باشد و ما بی خبر باشیم اما از شما میخواهیم غر زدن و استرس را کنار بگذارید و به دنبال حل سوالات بی جوابی باشید که ماه ها یا حتی سالها در گوشه ذهن تان خاک خورده اند و تبدیل به حشره های مزاحمی شده اند که همیشه انرژی ما را تخلیه میکنند.

نزدیک عید است بهتر است بعد از اینکه خانه تکانی کردیم ، کمی مغز تکانی داشته باشیم. ذهنمان را از افکار منفی و بی مصرف خالی کنیم تا با آرامش بیشتری برای سال آینده برنامه ریزی کنیم.

۱۰۰%
عالی

به این مقاله امتیاز دهید

  • امتیاز

نظر خود را در مورد مقاله بنویسید

avatar
  Subscribe  
Notify of