سخنران کیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

سخنران کیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

مهارت سخنرانی

بیشتر ما برای انتقال اطلاعات و منظورمان به مشکل برخورد میکنیم. در این مقاله هدف افرادی نیستند که در مراسم ها و سمینارها سخنرانی میکنند. بلکه افرادی هستند که در زمینه فن بیان و انتقال منظور خود ضعف دارند و کمی خجالتی میباشند. . اول از همه باید بدانیم چگونه سخنرانی کنیم و اینکه سخنران کیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

در ادامه با روینیک همراه باشید تا با هم این موضوع مهم را بررسی کنیم.

سخنران کیست ؟

سخنران کیست
سخنران کیست

حتما شما هم بارها برایتان پیش آمده که در مدرسه دانشگاه و…. موضوعی را باید کنفرانس دهید. متن خوبی هم آماده کرده اید ولی وقت کنفرانس که فرا میرسد استرس شدیدی شما را احاطه میکند که آن را به خوبی ارایه نمیکنید.

تنها فردی نیستید که برای برقراری یک ارتباط موثر با مخاطب دچار این مشکل میشود. بلکه خیلی از افرادی که الان به خوبی منظورشان را بیان میکنند در گذشته شان دچار مشکلات جدی در برقراری ارتباط بودند.

شاید شما نکات زیر را بخوبی رعایت نمیکنید :

 • به خوبی به موضوعی که میخواهید شروع به صحبت کنید مسلط نیستید ؟
 • دارای استرس قبل از اجرا هستید ؟
 • از زبان بدن بهره نمیگیرید ؟
 • با سلیقه ها و نیازهای جمع آشنا نیستید ؟
 • اطلاعاتتان پایین است ؟ و…….

اما بگذارید به این سوال پاسخ دهیم که سخنران کیست ؟

به زبان ساده سخنران فردی با اعتماد به نفس و فن بیان بالا است که در هر زمینه ای قادرست منظور خود را به خوبی به افراد منتقل کند.

در بالا تعریف ساده و کلی را گفتیم حال بگذارید موضوع را کمی بازتر کنیم. سخنران فردیست که قدرت کلمات را به خوبی درک میکند. چون هر کلمه ای طیف خاصی از انرژی را منتقل میکند که با تمرین زیاد و تجربه است که خود فرد تشخیص میدهد کجا هر کلمه ای را به کار ببرد.

یک سخنران با کلمات است که جادو میکند

چگونه سخنرانی کنیم
چگونه سخنرانی کنیم

یک سخنران مخاطبانش را خوبی میشناسد . به قول خودمان مغز را میخواند و این موضوع به خاطر دیدن افراد مختلف و تمرین آن هاست که سخنرانان را به این پختگی میرسانند.

بگذارید برای شما مثالی بزنیم تا این موضوع برای شما جا بیفتد.

معمولا سخنرانان انگیزشی از عباراتی مثل :

 • شما میتوانید کاری را انجام دهید.
 • شما باید حتما به موفقیت برسید.

خیلی استفاده میکنند چون ضمیر ناخودآگاه انسان ارزش فرکانسی هر کلمه ای را درک میکند. سخنرانان با تمرین دادن ضمیر ناخود آگاه کاربرد این کلمات را برای آن برنامه ریزی میکنند و طبق تکرار و تمرینی که داشتند ، ضمیر ناخود آگاه متوجه میشود که هر کلمه ای چه زمانی است به کار برود.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  کاریزما چیست و افراد کاریزماتیک چه ویژگی هایی دارند ؟

از جمله سخنرانان بزرگ انگیزشی میشود به : برایان تریسی ، آنتونی رابینز ، رابرت کیوساکی و به خصوص نیک وی آچیچ که حتما به شما پیشنهاد میکنیم سخنرانی آن را گوش دهید ، چون این فرد با مشکلات بسیارجالبی در زندگی دست و پنجه نرم کرده که شنیدن آن برای افرادی که دچار مشکلات در زندگی هستند میتواند سودمند باشد.

درک چه چیزهایی فن بیان شما را تقویت میکند ؟

>> قدرت بیان خارق العاده 

یک سخنران با گذشت بارها تمرین میفهمد که برای هر موضوعی چه لحن و کلماتی را بکار ببرد.

بگذارید تا مثالی بزنیم : فردی در مورد موضوع سیاسی میخواهد صحبت کند. از یک لحن آرام و شمرده استفاده میکند یا سخنران انگیزشی کلمات را به طرزی بیان میکند که باعث ایجاد انگیزه در فرد شود ترکیبی از : لحن صدا ، حرکات بدن و ارتباط چشمی با مخاطب را به کار میبرد.

اعتماد به نفس یک رکن اصلی در یک سخنران باهوش و ماهر است.چون به مخاطب این نکته را میرساند که :

 • اولا به گفته خودشان اطمینان حاصل کنند.
 • دوما میزان تاثیرگذاری را افزایش دهند.

قدرت بیان خارق العاده رکن اصلی آن اعتماد به نفس است.

>> استفاده عالی از زبان بدن

چگونه سخنرانی کنیم
چگونه سخنرانی کنیم

اگر به موفق ترین سخنرانان دنیا دقت کنید متوجه میشود که مهارت بالایی در استفاده از زبان بدن را دارا هستند. به سخنرانی های آنتونی رابینز نگاهی بیندازید و دقت کنید. زمانی که میخواهد در مورد نوع های مختلف از یک موضوع صحبت کند ، چگونه از حرکات دست و سر خود استفاده میکند. به سخنرانی هایش نگاه کنید نکات زیر را میبینید :

دست خود را یکی پس از دیگری به جلو و عقب میبرد ، او با انجام این حرکت اهمیت هر بخش را به مخاطبانش میرساند.

اگر به استادان دانشگاهی که تدریس خوبی دارند هم نگاه کنید متوجه میشوید از زبان بدن خود برای هر بخش از تدریس حداکثر استفاده را میبرند. چون همین موضوع در ذهن مخاطب شما را فردی با اعتماد به نفس بالا و ماهر در زمینه کاری یا هر زمینه دیگری میشناسند.

پس اگر میخواهید برای جمعی سخنرانی کنید این نکات را برای زبان بدن فراموش نکنید :

 • ارتباط چشمی را به طور مرتب با مخاطبان داشته باشید ، اگر با جمع بزرگی روبرو هستید هر چند ثانیه به نقاط مختلف جمع نگاه کنید. چون مخاطبان متوجه میشوند از آن ها غافل نیستند.
 • از حرکات دست و سرتان استفاده کنید نه بیش از حد.
 • اگر جایی برای راه رفتن دارید همزمان با صحبتی که میکنید بلند شوید و بسیار آرام راه بروید .

بر اساس تجربه اثبات شده ۶۵ درصد تاثیرگذاری شما در زبان بدن شماست. 

>> خودپنداری با مخاطب

چگونه سخنرانی کنیم
چگونه سخنرانی کنیم

یک سخنران برای برقراری یک ارتباط موثر میداند که هر چه خودش را به طرز فکر جمع نزدیک تر کند درک موضوع برای جمع راحت تر میشود. به عنوان مثال خودرویی به تازگی رونمایی شده است. فردی که وظیفه معرفی آن را برعهده دارد در مورد اینکه این ماشین قوانین فیزیک را در هم شکسته یا امثال اینها صحبت میکند.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  کاریزما چیست و افراد کاریزماتیک چه ویژگی هایی دارند ؟

این دستاوردهای علمی برای درصد بسیار کمی از مخاطبان اهمیت دارد برای بقیه جمع این نکات اهمیت دارد :

 • قدرت ماشین خوب است یا نه ؟
 • امنیت دارد یا نه ؟ 
 • میزان تعمیرات و خدمات پس از فروش ماشین چگونه است ؟

این مثال را برای شما زدیم تا متوجه شوید که مخاطب معمولا برای رفع نیازش به سخنرانی یا حرفهای شما گوش میدهد نه یکسری نتایج علمی. پس این نکته را بیاد داشته باشید ، ابتدا مخاطب خود را بشناسید که با چه اخلاقیات و نیازهایی به سخنرانی شما گوش میدهد.

یک سخنران قدرتمند چه خصوصیاتی دارد ؟

>> مخاطبش را به خوبی میشناسد

برای آنکه یک سخنران بتواند به خوبی اطلاعاتش را منتقل کند ابتدا باید بفهمد برای چه افرادی میخواهد صحبت کند ، میانگین سنی آن ها چقدر است؟ از چه قشر و فرهنگی هستند؟ تا بتواند خودش را به خوبی برای سخنرانی آماده کند.

پس قبل از اینکه برای سخنرانی آماده شوید و متن آن را آماده کنید به نکات زیر دقت کنید :

 • میانگین سنی افراد چقدر است.
 • از چه قشر یا فرهنگی هستند.
 • برای برطرف کردن کدام مشکلشان به شما گوش میدهند.

همین نکات به ظاهر ساده ولی مهم میتواند کیفیت سخنرانی را تحت تاثیر قرار دهد.

>> قبل از سخنرانی دو مرحله را طی کند :

یک متن عالی آماده میکند : 

ارتباط موثر
ارتباط موثر

بعد از آنکه مخاطبانتان را شناختید نوبت به تهیه یک متن عالی میرسد. سرتیتر ها را آماده کنید ، میزان وقتی که باید برای آن اختصاص دهید تعیین کنید ، به زبان ساده متن را بنویسید چون یک سخنران باید نویسنده خوبی باشد تا بتواند با کلمات ، جملات تاثیرگذاری بوجود آورد.

بعد از آن متن را برای آن ها آماده کردید ، متن را چند بار بخوانید سپس خود را جای مخاطبان بگذارید و در مورد آن نظر بدهید.

متنی را که آماده میکنید به خوبی به موضوع سخنرانیتان نزدیک کنید تا :

 1.  اولا مخاطب شما به خوبی با شما ارتباط برقرار کند.
 2.  درک موضوعات برایش سخت نباشد.
اینم بخون ، شاید به دردت خورد  کاریزما چیست و افراد کاریزماتیک چه ویژگی هایی دارند ؟

اگر میخواهید یکسری مباحث علمی مطرح کنید ، تا میتوانید مطالب را ساده کنید و اگر امکانش را داشتید در قالب فیلم آموزشی یا یک پاورپوینت نشان دهید. به مراسم رونمایی از پرچمداران موبایلی کمپانی اپل نگاه کنید. آن ها یک فیلم آماده میکنند که تمام خصوصیات گوشی جدیدشان را نشان میدهد و به طور ساده آن را بیان میکنند.

قبل از برگزاری سمینار ، همایش و …… در محل برگزاری حضور و تمرین میکند : 

سخنران کیست
سخنران کیست

قبل از برگزاری در محل سخنرانی تمرین کنید تا استرس اولیه ای که به شما منتقل میشود قابل کنترل باشد. اصولا مغز ما اینگونه طراحی شده که زمانی که بخواهد فعالیت جدید را انجام دهد احساس خطر میکند و هورمون کورتیزول و آدرنالین در بدن آزاد میکند تا برای هر اتفاقی آماده شود و تمام این کارها را به طور غریزی انجام میدهد.

یک سخنران باهوش به خوبی میداند برای آنکه بتواند بهره وری خودش را بالا ببرد به مکان مورد نظر میرود میکند و در ذهنش جمع بزرگی را شبیه سازی میکند و تمرین میکند.

>> درک کاملی از موضوع سخنرانیش دارد

بعد از آنکه متن را تهیه کردید و مخاطبانتان را شناختید نوبت به آن میرسد که چند ساعتی از وقتتان را روی متن بگذارید تا خوب به آن مسلط شوید. تا از مشکلاتی مثل : استرس ، فراموشی متن و …… جلوگیری کنید. به خوبی متن را بخوانید و مفهوم آن را متوجه شوید.

با خواندن متن یا آنچه در ذهنتان آماده کردید میتوانید نواقص و کمبود های آن را متوجه و مشکلاتش را برطرف کنید. برای یک سخنرانی تمیز و گیرا متن تاثیر بسیار خوبی خواهد داشت.

>>  یادگیری و تمرین مداوم

ارتباط موثر
ارتباط موثر

اما میرسیم به مهمترین ستون که هر سخنران باید داشته باشد ، یادگیری و تلاش است. این واقعیت از کسی پوشیده نیست که برای آنکه بتوانید هر روز خودتان را قدرتمندتر کنید باید مدام در حال یادگیری باشید و آموخته های جدیدتان را امتحان کنید.

به غیر از سخنرانی در هر زمینه دیگری که بخواهید پیشرفت کنید باید اطلاعات شما افزایش پیدا کند که مستلزم گذر زمان نیز میباشد. چون گذر زمان چند درس مهم به شما می آموزد :

 • ترکیب تجربه با علم است که شما را به اوج میبرد.
 • برای کسب هر چه مهارت بیشتر باید یکسری موانع را طی کنید.

پس به یادگیری خودتان اهمیت دهید و همیشه در حال افزایش آن باشید.

۱۰۰%
عالی
 • امتیاز مقاله

نظر خود را در مورد مقاله بنویسید

avatar
  Subscribe  
Notify of