چرا باید در هر شرایطی افکار مثبت داشته باشیم و چگونه افکار مثبت را ایجاد کنیم ؟

چرا باید مثبت فکر کنیم و تاثیر آن در زندگی چیست ؟

تفکر مثبت

افکار مثبت در زندگی ما چه نقشی را ایفا میکند و چرا باید تفکر مثبت را در خودمان ایجاد کنیم. از سال های قبل همیشه به ما یاد آوری میکنند که در هر شرایطی مثبت فکر کن. این مثبت فکر کردن چه قدرتی دارد که همه به ما توصیه میکنند تا همیشه به آن پایبند باشیم ؟

چه اتفاقی در ذهن می افتد که باعث میشود با مثبت فکر کردن بتوانیم خودمان را آرام کنیم و انگیزه پیدا کنیم تا ادامه زندگی و پیگیری اهداف برایمان راحتتر شود. چند بار با خودمان فکر کرده ایم که اگر فلان روز میتوانستم خودم را آرام کنم و آرامش را به ذهنم بیاورم میتوانستم بهتر عمل کنم ؟

در ادامه با روینیک همراه باشید تا بررسی کنیم ببینیم که چگونه باید از افکار مثبا وتفکر مثبت استفاده کنیم.

چرا باید افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم ؟

همیشه یکسری چیزها در اطراف ما ثابت هستند و این ما هستیم که بر آنها اثر میگذاریم و تغییراتی در آن ایجاد میکنیم. ماشینی را در نظر بگیرید که همیشه به آن میرسید به ظاهرش اما به باطن ماشین خوب رسیدگی نکنیم مثلا روغنش را به موقع تعویض نکنیم ، تسمه ها را چک نکنیم و ……. و به آنها توجهی نکنیم. ممکن است بعد از مدتی دچار مشکل بزرگی شود که هزینه زیادی دارد. شاید مغز ما هم به وسیله تفکر مثبت گاهی نیاز به روغن کاری داشته باشد تا بتواند به خوبی کار کند و در بهترین حالت خودش از لحاظ عملکرد باشد.

تفکر مثبت

افکار منفی ذهن ما را به هم می ریزد و ماهیت آن تقریبا” شبیه به افکار مثبت هست، با اینکه مشخصا” دارای اهمیت و اعتبار یکسانی نیستند. همانطور که شما آشغال هاتون رو در خانه نگه نمی دارید، پس چرا باید افکار منفی رو در ذهنتان نگه دارید ؟ افکار منفی رو همانطور که آشغال ها رو به دلیل حالا بو گرفتن خانه یا گرفتن جای زیادی یا اضافه میزارید دم در از ذهن تون بیرون و از بین ببریدش.

ذهنتون رو با افکار مثبت کمی جارو بزنید.

نتایج حاصل از اعمال ما اغلب ذهنیت ما را نشان می دهد. اگر شما جزو اون افرادی باشید که نگرش “همچین کاری نمیشه” رو داشته باشید، شاید حق با شما باشد؛ واقعا” هم همچین کاری ممکن نیست تا وقتی که همچین افکار منفی شما را در بر گرفته باشه و بر شما چیره و به شما غلبه کرده باشد. آیا کسی رو میشناسید یا دیدید که یه شرکت رو صرفا” بخاطر توانایی تشخیص دلایل اینکه چیزی رو نمیشه انجام داد، سر پا نگه داره ؟ البته که نه.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  از تاثیر اطرافیان در اعتماد به نفس خود آگاهید ؟

یک شرکت نیاز به افرادی کار درست و یک نفر که آن ها را با مثبت اندیشی و پیدا کردن راه حل ها رهبری کند و به موفقیت برساند دارد.

افکار مثبت = نتایج مثبت (افکار مثبت شما نتایج مثبتی رو به همراه خواهد داشت.)

اگر شما در کارتون یا زندگی شخصیتون با نتایج ضعیفی رو به رو شدید، بدونید که این وسط یه چیزی نیاز به تغییر داره. افکار ما اعمال ما هستند. راه حلش اینه که افکارتون رو بررسی کنید تا به بالاخره به یک راهی بهتر برای حل موضوع برسید یا کلا” یک راه جدیدی رو برای انجام آن کار پیش بگیرید. طبیعتا” داشتن یک نگرش “راه حل گرا” نتایج عالی، سریعتر و بهتری رو به همراه دارد. حالا فکر کنید، ببینید چه چیزی رو اگر در خودمون تغییر بدیم میتونیم به نتایج بهتری برسیم ؟

اما مهمترین سوالی که در اینجا باید مطرح بشه اینه که ” اگر قرار باشه چیزی مانع یا سد راه شما بشه، اون چی میتونه باشه ؟

  • موانع درونی (باطنی)
  • موانع بیرونی

موانع درونی (باطنی)

این موانع درونی همان افکار ما هستند که مشخصا” هم کسی از آن ها خبری ندارد یا به قول معروف کسی جز خودمون افکارمون رو نمیبینه، اما این افکار مدام به ذهن ما خطور میکند و در حال تکرار هستند، و بسته به آن باعث تغییر در تصمیمات و واکنش های روزمره ما می شوند.

شاید مشکل از خود ما باشه به اینکه شاید توقع خیلی بالایی داریم یا به این نتیجه میرسیم که این مشکل خیلی دیگه بزرگ شده (بزرگتر از خودمون) و دیگه خیلی دیر شده. ما در طول روز خیلی از ایده ها به ذهنمون خطور میکنه که شاید هیچوقت عملیشون نکنیم، در واقع خودمان مانع خودمان هستیم (خودمان سد راه خودمانیم) و یه اتفاق بزرگی که شاید بتونه زندگی ما رو تغییر بده هیچگاه نخواهد افتاد.

افکار مثبت
افکار مثبت

یک سری موانع داخلی که شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد :

  • انتظارات و توقعاتی که باعث کاهش نا امیدی ما شود.
  • کمال گرایی، که باعث میشه ما حس کنیم هنوز  آنچنان که باید آماده نیستیم.
  • خطر گریزی، که خودمان را متقاعد میکنیم کمی بیشتر بدونیم.
  • به تعویق انداختن کارها که باعث میشه فکر کنیم هنوزم کلی وقت داریم !
  • نداشتن اعتماد به نفس و ایمان به خودمون که باعث میشه به اندازه کافی ندونیم.
  • یه چیزی هست به نام سندرم “من خیلی ____”، مثلا من هنوز خیلی جوونم، خیلی پیرم، خیلی متفاوتم و … که جواب و راه درست رو بدونم.

معمولا” کسانی که با یک تغییر بزرگ و اساسی یا یک تغییر و تحول اساسی در خودشون شروع به کار میکنند، آدماهای خارق العاده ای هستند و این بخاطر افکار خوش بینی، انعطاف پذیری، باور به خود و خیلی چیزهای دیگه و همچنین اعتماد به نفس آن ها برای یادگیری بیشتر هست.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  فکر میکنید برای رسیدن به خواسته هایمان دیر شده است ؟

یه سوال دیگه ؟

شما چطور با این شرایط که مدام ذهنتان بهتون میگه نه، نکن، انجامش نده،  با افکار سازنده رو به جلو به راهتون ادامه می دهید ؟

مهمترین عنصر در تولید افکار سانده این هست که به جای اینکه بدنبال پذیرش دیگران باشید تمام تمرکزتون بر روی مشارکت کردن باشد. طبیعتا” اگر هدف و تمرکز شما فقط بر روی یک چیز باشد ذهن شما بصورت ناخود آگاه سعی می کند به قول معروف خودی نشان دهد و باعث میشه که شما جور متفاوتی در یک جمع حاضر شوید.

افکار مثبت

حالا چه کار باید کرد تا تفکر مثبت ایجاد شود ؟

از خودتان بپرسید که چطور میتوانید مشارکت کنید

شما نباید حتما” زیبا روی ترین، باهوش ترین یا با تجربه ترین فرد جمع باشید تا بتونید مشارکت کنید. همیشه به دنبال راه هایی باشید تا بتوانید بیشتر با اطرافیان ارتباطات موثری داشته باشید. یکی از بهترین روش ها مشارکت و کمک کردن است. چون به صورت ناخود آگاه در ذهن دیگران اثر مثبت میگذارید.

به حل مشکل فکر کنید، نه به مردم اطرافتون

تمرکزتان روی این باشد که چه مشکلی باید حل شود یا چه فرصت و موقعیتی را میخواهید دنبال کنید و به دست بیارید ؟ دست از مقایسه خودتون بردارید. برای خودتان برنامه ریزی کنید تا روز به روز رکورد خودتان را بزنید نه از کورس رقابت با دیگران عقب بیوفتید و خودتان را به دوستان آشنایان و دیگر افراد ثابت کنید. افراد کاریزماتیک ویژگی های جالبی دارند که در مقاله افراد کاریزماتیک به آنها اشاره شده است.

دست از اینکه دیگران شما را تایید کنند بردارید

قرار نیست همه با ایده ها، نظرات و پیشنهادات شما موافق باشند و از اینکه مشارکت کردید هم انتظار تقدیر نداشته باشید، چون بالاخره این کاریه که باید انجامش بدید. تشویق شدن توسط دیگران یکی از نیاز های ما استکه در هرم مزلو هم به آن اشاره شده است. اما در حد تعادل خوب است و نه افراط.

اینم بخون ، شاید به دردت خورد  افراد موفق چه در مورد ذهن می­دانند که شما نمی­دانید ؟

منتظر دعوت دیگران نباشید(نمانید)

انتظار میرود که شما در آن جمع یک نقشی رو بازی کنید و اینکه شما برای دلیلی آنجا هستید. هیچوقت منتظر نمانید که یکی از جمع شما را دعوت به مشارکت کند. گاهی غرورتان را کنار بگذارید و با دیگران وارد صحبت شوید. با اخلاق خوب و اعتماد به نفس در جامعه حاضر شوید و همیشه دنبال دعوت شدن توسط دیگران نباشید.

دست از مقایسه کردن بردارید.

سنجیدن خود با دیگران یا امید به اینکه در موقعیتی که دیگری هست باشید هیچ کمکی به شما نخواهد کرد (هیچ فایده ای ندارد). حتما مقاله زیر را که در مورد مقایسه کردن برای شما عزیزان تهیه کردیم مطالعه نمایید تا بفهمید با مقایسه کردن چگونه خودتان را خرد میکنید و از پیشرفتتان جلوگیری میکنید.

مقاله مقایسه کردن

افکاری چون : آن دختر یا پسر از من خیلی باهوش تره، خیلی با تجربه تره و من جوان ترین فرد این جمع این هستم و در برابرشون هیچی نیستم.

به این گونه افکار ” خود-تخریبی ” گفته می شود. که خیلی بی ربط و غیر ضروریه، چون همین افکار هستند که مانع شما از انجام کاری یا مانع بروز شخصیت شما در یک جمع می شود.

ذهن خود را بر روی اینکه چکاری میتوانم انجام دهم ؟ یا چه کمکی از دستم بر میاد ؟ تنظیم کنید، این باعث میشه تمرکز شما بیشتر روی تاثیر و کنترل شما بر اوضاع باشد.

شما مسئول خودتونید، اعمال شما با افکارتان شروع میشود، پس مانع خود نشوید و مشارکت کنید. همانطور که در مقاله ای که در مورد شانس نوشتیم در نظر بگیرید ۱۰ درصد اتفاقات دست شما نیست اما ۹۰ درصد واکنش شما به این اتفاقات است که زندگی شما را میسازد.

تا الان هر چه از گذشته خودتان در مغزتان ذخیره شده را دور بریزید و به امروزتان فکر کنید. برای کارهایی که انجام نداده اید یا قبلا می خواستید انجام دهید برنامه ریزی کنید و از زخم زبان زدن به خودتان خاتمه دهید.

موفقیت، عجیب تر از اون چیزیه که بنظر میرسه، شما در کسب و کار به چنان نتایج بزرگی خواهید رسید اگر که  بیخیال کلمه “موفقیت” شوید و آن را با “مشارکت” جایگزین کنید.

پیتر دراکر

۱۰۰%
عالی

به این مقاله امتیاز دهید !

  • امتیاز

نظر خود را در مورد مقاله بنویسید

avatar
  Subscribe  
Notify of